دسترسی سریع

ورق a516 چیست؟ انواع، کاربرد و مشخصات

ورق a516 چیست؟

ورق a516 یک نوع فولاد کربن-منگنزی (فولاد فریتی) است. این ورق جزو گروه مخازن تحت فشار می باشد و در جایی که سرویس دهی آن به دمای متوسط تا پایین نیاز دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صورتی که میزان چقرمگی مد نظر باشد، از این ورق فولادی استفاده می شود.

معروف ترین گرید صفحات فولادی تحت فشار در صنعت؛ ورق فولادی a516 بوده و گریدهای آن شامل گریدهای 55، 60، 65 و 70 است. در این میان، گرید 70 نسبت به سایر گریدها رواج و کاربرد گسترده تری دارد. ورق a516 در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، سازه های ساختمانی و.. کاربرد رو به رشدی دارد که در این مقاله مفصل تر به آن خواهیم پرداخت.

مواد و عناصر موجود در ورق a516

مقدار و نوع مواد و عناصر موجود در ورق های فولادی، خواص مکانیکی آنها را روشن میکند. در ادامه به توضیح یک سری از عناصر و مواد به کار رفته در این ورق پرداخته ایم:

  • کربن

مهم ترین عنصر آلیاژی در فولاد، کربن است. هر چند افزودن کربن به فولاد، سختی و مقاومت آن را بالا می برد، با این حال مقادیر بالای کربن، ممکن است جوش پذیری، شکل پذیری و چقرمگی فولاد را کم کند. میزان کربن در ورق a516 میزان (0.22 wt%) است.

  • منگنز

دلیل اصلی اضافه کردن منگنز به فولاد این است که اثر خطرات سولفور را خنثی کند. منگنز می تواند قابلیت استحکام محلول جامد، دی اکسید نمودن و بهبود قابلیت ماشین کاری را فراهم کند. منگنز موجب افزایش استحکام و سختی پذیری می شود. از طرفی اضافه کردن منگنز می تواند موجب بالا رفتن میزان چقرمگی شود. میزان منگنز در ورق a516 به مقدار (1.14 wt%) می باشد.

  • سیلیسیم

این عنصر یک دی اکسید کننده است و یکی از عواملیست که استحکام و سختی فولاد را افزایش میدهد. با اضافه کردن محلول جامد فریت می توان به فولاد استحکام بخشید. همچنین میزان بالای سیلیسیم می تواند باعث کاهش خاصیت چقرمگی و جوش پذیری شود. میزان سیلیسیم (0.24 wt%) است.

انواع و مشخصات ورق a516

همانطور که گفتیم؛ ورق a516 در گریدهای 55، 60، 65 و 70 تولید می شود. ضخامت گرید 55 حداکثر 305 میلی متر، ضخامت گرید 60 و 65 حدود 205 میلی متر و ضخامت گرید 70 به اندازه 205 میلی متر می باشد. در این گرید، درصد عناصر و مواد به کار رفته متفاوت است، به همین دلیل خواص متفاوتی از خود نشان می دهند که برای اهداف مختلفی هم مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد ورق a516

  • گرید 55:

 خواص مکانیکی این گرید نسبت به مدلهای دیگر پایین تر است. به همین منظور در مخازن تحت فشار و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد.

  • گرید 60:

 از این گرید در دیگ های بخار صنعتی و تحت فشار کاربرد داشته و برای کار در دماهای متوسط و پایین مناسب است. همچنین می توان از این گرید در ساخت بویلرها، مبدل های حرارتی و تانک های ذخیره سازی استفاده کرد.

  • گرید 65: 

به دلیل مقاومت بالایی که دارد از آن در ساخت دکوراسیون، مبلمان و ساخت و ساز استفاده می‌شود. همچنین گرید 65 در ساخت تجهیزات شیمیایی، مبدل های حرارتی، صنایع داروسازی و کاغذ سازی کاربرد دارد.

  • گرید 70: 

از این ورق در ساخت قطعات خودرو، کانتینرها و لوله ساختمان استفاده می‌شود. دمای مورد استفاده برای این ورق پایین تر از دمای محیط است.

کلام آخر: در این مقاله به معرفی ورق a516، کاربردها، خواص فیزیکی و عناصر سازنده آنها پرداختیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *