دسترسی سریع

منظور از چگالی استیل جیست؟

همه چیز در مورد چگالی استیل

صنعت فولاد از آن دسته از صنعت هایی هست که ارتباط مستقیم با وزن و چگالی آهن دارد. در نتیجه وزن بالای مقاطع یکی از مواردی است که در این حرفه اهمیت دارد. در نهایت هرگونه خطایی که در میزان وزن و مقدار چگالی استیل در محاسبات به وجود بیاید باعث ایجاد زیان ها و ضررهای مالی زیادی می شود.

همین موضوع باعث می‌شود تا اطلاع از چگالی دقیق فولاد و فولاد آلیاژی کمک زیادی به فعالان این حرفه کند. استیل هم یکی دیگر از محصولاتی از که استفاده های زیادی در زندگی دارد. فرقی نمی کند که شغل شما و یا کسب و کار شما چیست؟ احتمالا همه ما هر روزه با استیل و یا همان فولاد ضد زنگ، در تماس هستیم.

استیل در دنیا معروف به ضد زنگ است. همانطور که میدانید فولاد، آلیاژی از آهن و کربن است که در این بین استیل ها هم گروهی از فولاد ها به حساب می آیند که با افزودن عناصر آلیاژی مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی پیدا می کنند.

موادی مانند کروم که در استیل به کار برده می شود، باعث می شود تا مقاومت آنها در برابر خوردگی و همچنین استحکام آنها بسیار بیشتر شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد چگالی استیل به شما بدهیم.

بررسی چگالی استیل

چگالی استیل و ورق استیل

ورق استیل به آن دسته از ورق هایی گفته می شود که پایه ساخت آنها آهن است، اما در ساخت آن ها آلیاژ های دیگری هم دخالت دارند. عناصر دیگر با توجه به خواص مکانیکی در ورق استیل به کار برده می‌شوند تا شکل پذیری و سختی ورق را افزایش دهند.

ورق استیل از مقاطع فلزی است که کمتر از ۲ درصد کربن در آن وجود دارد. توجه داشته باشید که هرچه میزان کربن بیشتر باشد مقاومت و سختی آن هم به همان میزان افزایش پیدا می‌کند و البته از میزان شکل پذیری آن هم کاسته می شود.

این محصول به دو صورت مربع و مستطیل شکل تولید می‌شود. به طور کلی ورق های استیل مقاومت بسیار خوبی در دماهای بالا و پایین از خود نشان می دهند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد چگالی استیل به شما بدهیم.

 

 آشنایی با انواع آلیاژهای استیل

هر کدام از آلیاژ ها به حالت های متفاوتی تولید می شوند که نام آنها هم بر اساس مواد اولیه استفاده شده در آنها تعیین می شود. در ادامه به بررسی برخی از آلیاژ های استیل می پردازیم.

 • آلیاژهای استیل نسوز
 • آلیاژ استیل ۳۰۹
 • آلیاژ استیل ۳۱۰
 • آلیاژ استیل ۴۱۰
 • آلیاژ استیل ۴۲۰
 • آلیاژ استیل ۴۳۰
 • آلیاژ استیل ۳۰۴
 • آلیاژ استیل ۳۱۶
 • آلیاژ استیل ۳۲۱

توجه داشته باشید که با تقسیم جرم بر حجم میتوان چگالی فولاد ضد زنگ را به دست آورد واحد چگالی یک جسم و معمولاً بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب، کیلوگرم بر متر مکعب و پوند بر متر مکعب است.  چگالی استیل و یا همان فولاد ضد زنگ به جرم ماده در واحد حجم مرتبط است. این موضوع را می توان یکی از ویژگی‌های معمول فولاد ضد زنگ در نظر گرفت. البته باید بدانید که معمولاً چگالی فولاد ضد زنگ از ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تا ۸۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب محاسبه می شود.

 

فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن هم یکی دیگر از ماده های بسیار پرکاربرد است که حداقل ده و نیم درصد کروم در آن وجود دارد. مواد دیگری مانند کربن، سیلیکون، منگنز، فسفر، تیتانیوم، مولیبدن، نیکل، گوگل و مس هم در ساختار این فولاد به کار برده می شوند.

 

 معرفی کاربرد های معمولی استیل ۳۱۶

همان طور که در قسمت بالا تر هم برای شما توضیح داده ایم، استیل های مختلف با توجه به مواد اولیه که دارند نام و کاربرد آنها مشخص خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی مهم ترین کاربرد های استیل ۳۱۶ بپردازیم.

 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • ساخت تابلوهای معماری
 • اتصالات قایق
 • ساخت ظروف شیمیایی به خصوص آن دسته از ظروفی که در حمل و نقل کاربرد دارند
 • مبدل های حرارتی
 • فنر
 • استفاده از تجهیزات برای آماده سازی غذا

 

 بررسی چگالی استیل

۳۰۴ استیل ۳۰۴ در بازار معروف به استیل نگیر است، البته باید بدانید که این نوع آلیاژ در نوع دیگری به نام 304L  هم تولید می‌شود. حرف انگلیسی L در این نوع آلیاژ به معنای میزان کم کربن است. حتما برای شما هم سوال است که چرا میزان کمتر کربن در این نوع آلیاژ وجود دارد؟ در واقع کم بودن کربن در این نوع آلیاژ باعث می‌شود تا آن برای جوشکاری بهتر عمل کند و در واقع به نوعی یکی از مشخصه های ویژه در این نوع استیل است.

همانطور که می دانید انواع مختلفی از استیل های نگیر وجود دارد که در این میان ورق ۳۰۴ قیمت کمتری نسبت به دیگر ها دارد. چگالی استیل ۳۰۴ تقریباً ۹.۷ ۲.۸ گرم بر سانتی متر مکعب برآورد شده است. از مهمترین خواص فیزیکی مواد می توان به چگالی آنها اشاره کرد.

اگر بخواهیم پرکاربردترین گریدهای فولاد ضدزنگ را نام ببریم، باید به ورق ۳۰۴ و ورق ۳۱۶ اشاره کنیم که البته این دو چگالی یکسانی هم ندارند. کاربرد هر کدام از این ورق ها هم بر اساس ویژگی‌های آنها تعیین می‌شود.

چگالی فولاد 304

چگالی آنها هم بر اساس ترکیب شیمیایی و محتوای آنها مشخص می شود. توجه داشته باشید که چگالی فولاد ضد زنگ ۳۰۴ برابر با ۷۹۳۰ است و چگالی فولاد ضد زنگ ۳۱۶ برابر با ۷۹۸۰ است.  واحد هر دو نوع فولاد هم کیلوگرم بر متر مکعب است. جالب است بدانید که از لحاظ خاصیت مکانیکی استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ شباهت‌های بسیار زیادی به یکدیگر دارند. البته در این بین تفاوت هایی هم بین آنها وجود دارد.  از مهم ترین تفاوت های میان استیل  ۳۰۴ و ۳۱۶ در میزان نیکل و مولیبدن آنها است. به این صورت که در آلیاژ ۳۱۶ و مولیبدن بیشتری نسبت به استیل ۳۰۴ وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود که استیل ۳۱۶ نسبت به استیل ۳۰۴ چگالی بیشتری داشته باشد و سنگین تر هم شود.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد چگالی استیل بدست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *