دسترسی سریع

روش گالوانیزاسیون

فرآیند گالوانیزه گرم به چه معناست؟

گالوانیزه گرم انجام فرآیندی به معنای حفاظت از قطعات فلزی است و به نوعی به آن فرآیند آبکاری گفته می‌شود. نوع انجام فرایند به این صورت است که محلولی از روی بر روی فلزات ریخته می شود. منظور از انجام این کار این است که فلزات در برابر پوسیدگی و خوردگی محافظت شوند. به این صورت که در مرحله اول قطعه مورد نظر باید تحت حمام مواد مذاب مانند روی غوطه ور شود. در مرحله بعدی قطعه از حمام روی مذاب شده خارج می شود.

در ابتدا ممکن است این فرآیند برای شما بسیار ساده و راحت باشد.  اما باید بدانید که به این راحتی ها هم نیست و مراحل پیچیده و دشواری را باید طی کرد. اگر بخواهیم به زبان ساده گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم را توضیح دهیم، باید بگوییم که یک پوششی است که در فولادی که به لحاظ طراحی و ترکیب مناسب برای گالوانیزه است، به واسطه فروبردن در وان مذاب روی ایجاد می شود.

در ادامه این مطلب با کاوه استیل همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد فرآیند گالوانیزه گرم به شما بدهیم.

 

 

 

 

فرآیند گالوانیزه گرم

نکات طلایی برای انجام گالوانیزه گرم

برای انجام گالوانیزه گرم باید به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید، تا در نهایت کار به بهترین شکل ممکن انجام شود. از جمله این نکات طلایی می‌توان به غلظت مواد مذاب، ترکیبات شیمیایی مواد پایه،سرعت انجام گالوانیزه، درجه جرارت و … اشاره کرد. رعایت این نکات باعث می‌شود تا حد استاندارد در تمام این موارد رعایت شود. در این مطلب با کاوه استیل همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام فرآیند آبکاری گالوانیزه گرم به شما بدهیم.

 

 

نحوه انجام فرآیند آبکاری گالوانیزه گرم

سه مرحله اصلی برای انجام این فرآیند وجود دارد. البته باید بدانید که تمامی این مراحل دارای یکسری ریزه‌کاری هستند که رعایت آنها بسیار اهمیت دارد.  در ادامه این مطلب در مورد تمامی این ریزه کاری ها هم صحبت خواهیم کرد. این روش سه مرحله کلی اعم از آماده سازی مواد و قطعه مورد نظر، گالوانیزه کردن و عملیات نهایی است. در ابتدا می خواهیم بدانیم که منظور از مرحله آماده سازی در گالوانیزه گرم چیست؟

در واقع در این مرحله از گالوانیزه گرم ورق ها برای انجام فرآیند گالوانیزه آماده می شوند. به طور کلی در این مرحله اقدامات متفاوتی بر روی ورق انجام می شود. نکته قابل توجه این است که تمامی ورق ها دارای یک سری ضایعات هستند. به منظور از بین بردن این ضایعات که بر روی سطح ورق موجود هستند باید به سراغ مرحله شستشو و اسید شویی قطعه برویم.این کار باعث می شود تا تمامی چربی هایی که بر روی ورق ها وجود دارد به طور کامل از بین برود.در این مرحله قطعه برای گالوانیزه شدن و نشستن مواد روی آماده است.

نکته مهم دیگر این است که از جمله اقدامات برای آماده سازی تجهیزات گالوانیزه گرم، فرو بردن قطعه فلزی مورد نظر در فلاکس و به این صورت پیش گرم کردن ورق فلزی است. در مرحله بعد به سراغ گالوانیزه کردن می‌رویم. برای انجام این مرحله حمامی از مواد مذاب آماده می گردد که دما و زمان آن هم تنظیم می شود.

در مرحله بعدی قطعه مورد نظر را باید به بخش حمام مذاب سوق دهیم. در مرحله نهایی و انجام گالوانیزه، قطعه مورد نظر خشک می شود. سپس قطعه باید به ایستگاه بعدی انتقال پیدا کند. به مرحله بعدی مرحله عملیاتی گفته می شود به منظور بررسی قطعات گالوانیزه شده است.

 

روش کار برای قطعات مشکل دار در روش گالوانیزه گرم

اگر در این بین قطعه ای دچار مشکل شود به ایستگاه قبلی باز می گردد. در این صورت مقداری از روی که بر روی آنها ریخته شده، از سطح برداشته می شود. گاهی نیاز می‌شود که یک قطعه دوبار گالوانیزه شود. در این صورت قطعه به ایستگاه قبلی باز می گردد و عملیات دوباره بر روی آن انجام می شود. برای جلوگیری از ایجاد هر نوع مشکلی باید در مواد باقیمانده میزان اسیدی بودن آنها خنثی شود.

 

آشنایی با روش گالوانیزه گرم

روش گالوانیزه گرم در ایستگاه کاری

6 جزء اصلی برای انجام این فرآیند وجود دارد که بسیار هم حائز اهمیت هستند.از مهمترین آنها می توان به رول باز کن، دستگاه جوش رول، وان شستشو، بافر، کوره و جت هوا اشاره کرد.  در ادامه این مطلب با کاوه استیل همراه باشید تا در مورد تمامی این موارد به طور کامل توضیح دهیم.

 

رول باز کن

نحوه انجام این فرآیند از نام آن کاملا مشخص است که وظیفه آن باز کردن رول ها و کویل هایی است که به منظور گالوانیزه کردن به این بخش فرستاده شده‌اند. در این مرحله افزایش و کاهش سرعت باز شدن کلاف هم امکان پذیر است.

دستگاه جوش رول

زمانی دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد که قرار باشد دو سر یک نوار یا دو رول به یکدیگر اتصال پیدا کنند. می توانیم آنها را به یکدیگر جوش دهیم و برای انجام این کار از یک نوار یاران پیوستم استفاده کنیم.

 

مکانیزم بافر

در ابتدا و انتهای عملیات گالوانیزه گرم از مکانیزم بافر استفاده می شود.

وان شستشو   

چند بخش در قسمت وان شستشو وجود دارد. هر کدام از این بخش ها با توجه به نیازی که ورق برای از بین بردن مواد زائدش دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. در این قسمت باید مرحله شستشو انجام بگیرد. برای مثال می توان وان را از موادی مانند مواد اسیدی و یا بازی و یا آب ورق پر کرد. در این صورت قطعه مورد نظر را شستشو داده  تا مواد زائد و چربی ها از روی سطح قطعه برداشته شوند. بعد از اینکه تمامی این مراحل با دقت بالا انجام شد، قطعه تمیز شده را خشک می کنند.

کوره

قبل از گالوانیزه کردن، قطعه مورد نظر باید گرم شود. عملیات پیش گرم در ایستگاه های کایر قابل انجام است. معمولا دو نوع پیش گرمی در کارخانه های مختلف وجود دارد. کاملا بستگی به کاربرد و جنس قطعات مختلف دارد که یکی از این نوع عملیات پیش گرمی مورد استفاده قرار می گیرد. در این بین دو متد CQ و DQ محبوبیت بیشتری دارند.

جت هوا

یکی از اصلی ترین و مهم ترین عملیات های فرآیند گالوانیزه مرتبط به جت هوا است. اگر این بخش به طور دقیق و صحیح انجام نشود ممکن است مرحله نهایی نتیجه مطلوب از گالوانیزه کردن مطلوب و ناخوشایند باشد. توجه داشته باشید که فشار و دمای ورودی، سرعت انجام عملیات، فاصله جت از حوضچه و … بسیار اهمیت دارد.

شناخت فواید ورق های گالوانیزه گرم

همان طور که در قسمت بالاتر هم برای شما توضیح داده ایم، گالوانیزه نوعی عملیات برای جلوگیری از پوسیده شدن و زنگ زدن قطعات فولادی به حساب می آید. ی انجام این کار روش‌های مختلفی را می‌توان برای گالوانیزه کردن قطعات و محصولات در نظر گرفت.انتخاب نوع روش هم کاملا بستگی به شرایط اقتصادی شما، کاربرد قطعه مورد نظر و نوع انتظار شما از گالوانیزه شدن محصول بستگی دارد.

به هر حال بهتر است با هر کدام از از این فرآیندها به طور کامل آشنا شوید. در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر کدام از آنها می پردازیم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

فرآیند گالوانیزاسیون

مقاومت گالوانیزه گرم

مزایای گالوانیزه گرم به این صورت است که در ابتدای انجام گالوانیزه شاید تصور کنید که این روش نیاز به هزینه بیشتری دارد و کمی از این بابت نگران شوید. اما به مرور زمان، وقتی که محافظت بسیار خوب از قطعه و عدم پوسیدگی آن را در دراز مدت مشاهده می کنید، قطعا متوجه میشوید که هزینه بسیار خوبی را متقبل شده اید.

زمانی که از آبکاری گالوانیزه گرم برای محصولات و قطعات استفاده می کنید، متوجه میشوید که با گذشت چندین سال از عمر قطعه همچنان بسیار سالم است و هیچ خوردگی و فرسودگی بر روی آن به وجود نیامده است.

در واقع این قطعات مقاومت بسیار خوبی دارند و در نتیجه نیاز به تعمیرات کمتری هم خواهند داشت. در این صورت کمترین میزان هزینه تعمیرات را خواهید داشت. نکته قابل توجه این است که در هنگام استفاده از این عملیات تمامی استاندارد های مهم و اصولی با ضخامت قطعات مورد بررسی قرار می گیرد. در واقع شما هیچ گونه نگرانی در رابطه با این موضوع نخواهید داشت، زیرا به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

ضخامتی که به واسطه قرار گرفتن لایه روی بر روی تمامی قطعات وجود می‌آید، در نهایت باعث جلوگیری از آسیب های فیزیکی احتمالی آنها می شود. در ادامه این مطلب با کاوه استیل همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد مزایای گالوانیزه گرم به شما بدهیم.

 

آشنایی با مزایای گالوانیزه گرم

تصور کنید که بخش کوچکی از قطعه قبل از انجام عملیات گالوانیزه، آسیب ببینید. در این صورت آن قسمت آسیب دیده با شروع فرآیند گالوانیزه به طور خود به خود ترمیم می شود. در واقع یک نوع لایه محافظتی بر روی آن قرار می گیرد. اگر بتوانید قطعه مورد نظر خود را به کمک فرایند گالوانیزه آبکاری کنید، متوجه خواهید شد که تمامی قسمت های قطعه با مواد مذاب پوشیده می شود و هیچ قسمت از آن در امان نمی ماند.

کار در این نوع کالا نیز به این گونه است که مواد به طور کامل به تمامی گوشها حفره‌ها و حتی بخش‌های غیر قابل دسترس نفوذ پیدا می کند. در این حالت مواد آبکاری در تمامی بخش ها نفوذ می کند. این کار باعث می شود تا هر کدام از بخش های قطعه حتی کوچکترین بخش ها هم در برابر اکسیژن در برابر رطوبت هوا، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهند.

بعد از اتمام کار هیچ‌گونه پیچیدگی وجود ندارد و کارشناسان می توانند تنها با یک نگاه قطعات معیوب را شناسایی کنند. قطعات سالم به ایستگاه بعدی فرستاده می شوند.

 

بررسی روش گالوانیزه گرم

بررسی خدمات گالوانیزه گرم برای مهره ها

توجه داشته باشید که خدمات گالوانیزه برای قطعات کوچک و ریز مانند پیچ و مهره ها هم قابل انجام است.البته باید بدانید که انجام این کار نیز برای این نوع پیچ و مهره های کوچک مزایا و معایبی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

مزایای گالوانیزه گرم  برای پیچ و مهره ها

انجام فرایند گالوانیزه برای آن ها بستگی به جنس و ضخامت پیچ و مهره ها دارد. در واقع برای هر کدام از آنها با توجه به این موارد روش مختلفی انتخاب می شود. به طور کلی اگر فرایند ورق های گالوانیزه گرم بر روی پیچ و مهره ها انجام شود به مرور زمان متوجه می شوید که هرگونه خط و خش که بر روی پیچ مهره ها به وجود بیاید، خاصیت محافظتی و ضد پوسیدگی آنها را از بین نمی برد.

معایب گالوانیزه گرم برای پیچ و مهره ها

به طور کلی باید بدانید که برای گالوانیزه گرم و دمای بسیار بالا است. همین موضوع باعث می‌شود که گاهی در حین انجام فرایند گالوانیزه میزان استحکام و سختی پیچ و مهره ها هم کاهش پیدا کند و یا از بین برود. به همین علت بعد از انجام فرآیند گالوانیزه مواردی مانند آزمودن های کششی و ضربتی انجام می شود. با توجه به این موارد می‌توان میزان سلامت آنها را مورد بررسی قرار داد.

فراموش نکنید که انجام این عملیات ها هم پیچیدگی ها و چالش های مختص به خودش را دارد به طوری که گاهی بعد از انجام خدمات کار با نیزه گرم مشاهده شده است که باز هم مشکلات در باز و بسته کردن پیچ ها وجود دارد و این نوع کار به راحتی انجام نمی شود. در برخی موارد هم هنگامی که قطر پیچ و مهره ها با عمل گالوانیزه افزایش پیدا میکند، مشکلات دیگری مانند سخت پیچیده شدن آنها هم در محل مورد نظر ایجاد می شود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد تفاوت گالوانیزه گرم و سرد به شما بدهیم.

بررسی تفاوت گالوانیزه گرم و سرد

نکته  قابل توجه این است که گالوانیزه سرد معمولا میزان حفاظت کمتری دارد و تنها یک پوشش است. این پوشش توانایی پیوند وسط شیمیایی خود را هم ندارد. همین موضوع باعث می شود تا مقاومت در برابر سایش نداشته باشد. حتما برای شما هم سوال است که چه زمانی از گالوانیزه سرد استفاده می شود؟ در واقع از این روش میزان حفاظت کمتری هم دارد در صنایعی که نیاز به استفاده و مقرون به صرفه است، استفاده می شود. به همین علت معمولا برای سازه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. برای مصارف صنعتی سنگین هم قابل استفاده هستند.

 

قیمت آبکاری گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم هم روشی خاص و متفاوت از گالوانیزه است که در آن پوشش محافظ روی در یک حمام مذاب با وارد کردن قطعات فولادی انجام می شود. در این روش به جای استفاده از فولاد ضد زنگ از ورق های گالوانیزه استفاده می کنند، زیرا بسیار به صرفه تر است. به طور کلی مواردی که نیاز مقاومت بالا در برابر خوردگی داشته باشد، از این روش استفاده می شود.

 

سخن پایانی

در آخر باید بدانید که گالوانیزه گرم فرآیند آبکاری برای محافظت از قطعات فلزی به حساب می آید. در این فرآیند ماده‌ای به نام روی را استفاده کرده وبر روی فلزات میریزند.این کار باعث می‌شود تا آنها در برابر پوسیدگی و خوردگی محافظت خوبی داشته باشند.مهمترین فواید گالوانیزه را می‌توان  جلوگیری از پوسیده شدن و زنگ زدن قطعات فولادی دانست.

امیدواریم این مطالب اطلاعات مفیدی درباره ی گالوانیزه گرم به شما داده باشد.برای اطلاعات بیشتر همچنین اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه حتما به سایت کاوه استیل مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *